Klimat Grecji

W Grecji występuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, który charakteryzuje się długimi i gorącymi, a jednocześnie suchymi latami oraz w miarę łagodnymi, wilgotnymi zimami.

Grecja | Bajeczna grecka plaża
Grecja | Bajeczna grecka plaża (by horiavarlan )

Rozpiętość równoleżnikowa kraju sprawia, że istnieją spore różnice klimatyczne w północnej i południowej części kraju.

Warto zaznaczyć, iż klimat Grecji w zasadzie nie uległ wielkim zmianom od czasów starożytnych, dlatego też możemy zaobserwować, z jakimi warunkami atmosferycznymi zmagali się ówcześni ludzie.

W Grecji, wbrew pozorom, występują obfite opady śniegu. Śnieg pada głównie w górach zachodniej Grecji i na półwyspie Peloponez.

Wiosną i jesienią w tych regionach padają deszcze, z kolei lata są pogodne i gorące. Temperaturą umiarkowaną i wysoką wilgotnością powietrza charakteryzuje się zachodnie wybrzeże kraju.

W ciągu całego roku stałą liczbą opadów charakteryzuje się obszar Macedonii i Tracji. Dzięki bliskości Morza Egejskiego wyspy i wschodnie wybrzeże Grecji  cieszą się łagodnymi temperaturami.

Wysoka temperatura jest w okolicach Aten, w ciągu zimy rzadko spada ona poniżej zera, choć w okresie tym stolicę Grecji nawiedzają intensywne opady deszczu. Niewykluczone, że niekiedy w Atenach spadnie śnieg, ponieważ takie sytuacje miały już miejsce.

Grecja | Klimat Grecji w zasadzie nie uległ wielkim zmianom od czasów starożytnych
Grecja | Klimat Grecji w zasadzie nie uległ wielkim zmianom od czasów starożytnych (by DoctorWho)

Na północy Grecji zdecydowanie dostrzega się wpływ klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego, ponieważ jest tam nieco chłodniej niż w innych częściach kraju i bardziej wilgotno. Na tym terenie średnia temperatura w styczniu wynosi około 5-7 oC, zaś w lipcu około 25-27 oC. Z kolei średnia roczna temperatura Grecji północnej wynosi 16 oC.  W południowej i środkowej części kraju w styczniu jest od 8 do 10 stopni, zaś latem około 28 oC. Na wyspach Greckich – Rodos i Krecie zimą jest średnio 13 stopni, a latem 29.

Opady deszczu w Grecji raczej nie są obfite, latem występują tylko sporadycznie.

Stolica Grecji: Ateny (nowogrecki: Αθήνα - Athina, klasyczna greka: Ἀθῆναι - Athenai)
Powierzchnia: 131 957 km² (107 000 km² – część lądowa, 4 957 km² – wyspy).
Liczba mieszkańców: 10,5 mln
Waluta: euro (EUR) (sprawdź kurs euro)
Język urzędowy: nowogrecki
Grecja - flaga Grecji Grecja - godło Grecji
Chiny
Chiny
Egipt
Egipt
Portugalia
Portugalia
Turcja
Turcja

Czechy
Czechy

pogoda grecja
włochy pogoda
pogoda niemcy